Czy warto studiować zaocznie?

grafika studia zaoczne
  • Posted by:
  • 2016-09-05

Czy warto studiować zaocznie?

Przed wyborem studiów, co roku staje około kilkunastu tysięcy młodych ludzi. Na ich wybory wpływ ma bardzo wiele różnych czynników a oni sami najlepiej muszą wiedzieć czego oczekują od dalszych kilku lat życia. Tutaj pojawia się więc wybór pomiędzy studiami dziennymi a zaocznymi.

Skupmy się za wadach i zaletach studiowania zaocznie

Obecnie praktycznie wszystkie kierunki studiów mają swoją zaoczną wersje, czy to grafika, historia czy zarządzanie. Studia zaoczne są zdecydowanie dla osób dobrze zorganizowanych. Zajęcia odbywają się weekendowo, co dwa tygodnie bądź rzadziej (święta, ferie, wolne ustawowo dni) zatem czas pomiędzy zjazdami należy w jakiś sposób wykorzystać aby go nie trwonić. Większość studentów w tym czasie, co jest jak najbardziej oczywiste, podejmuje prace. Tutaj pojawia się więc umiejętność organizacji. Praca na pełen etat, 8 godzin dziennie jest absorbująca a niestety studenci, jeszcze bez wykształcenia i zupełnie bez doświadczenia, mogą liczyć na pracę kelnerską, sprzedawców czy konsultantów, co nie rzadko jest pracą fizyczną a na pewno wymaga sporej dozy uporu i cierpliwości. Oczywiści z biegiem czasu, w miarę zdobywania umiejętności na horyzoncie pojawiać mogą się opcje awansu. Zatem owo zorganizowanie jest konieczne by pogodzić pełen czas pracy z przygotowaniem się na zajęcia.

Same zajęcia to przebywanie na uczelni od wczesnych godzin porannych do, nieraz bardzo późnych godzin wieczornych. Studenci zaoczni często narzekają na brak czasu wolnego, czasu dla bliskich. Zdecydowanie studenci dzienni mają w tej kwestii dużo bogatsze doświadczenie. Mieszkanie w akademiku, czy spotykanie się codziennie na zajęciach owocuje przyjaźniami na całe życie. Natomiast należy się także liczyć z tym, że podczas sesji można mieć nawet trzy egzaminy w ciągu jednego weekendu.

Tryb zaoczny z pewnością zapewnia samodzielność, płynność finansową oraz doświadczenie, przydatne w dalszym życiu.