Studia podyplomowe – co warto o nich wiedzieć?

15981-a-student-on-a-laptop-pv
  • Posted by:
  • 2016-09-15

Studia podyplomowe – co warto o nich wiedzieć?

„Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu” i nie wiem, co robić dalej. Wielu absolwentów UŚ w Katowicach ma podobne odczucia. Po zakończeniu studiów pierwszego stopnia studenci stają przed wyborem – kontynuować naukę lub próbować zdobyć pracę. Jest jeszcze trzecia opcja, której wymóg już spełniają – dyplom I stopnia. Zobaczmy, co do zaoferowania mają studia podyplomowe.

Po zdobyciu tytułu licencjata, inżyniera lub magistra możemy zdecydować się na studia podyplomowe. Decydują się na nie głównie osoby, które oprócz utrzymania aktualnej wiedzy teoretycznej chcą zdobyć doświadczenie lub pogłębić swoje umiejętności w danym obszarze. Nierzadko zdarza się, że studia podyplomowe wybierają osoby, którym brakuje konkretnych kwalifikacji by podjąć swój wymarzony zawód. Takie studia stwarzają możliwości odbycia specjalistycznych szkoleń, które w poszukiwaniu pracy marzeń mogą okazać się niezbędne.

Inną zaleta studiów podyplomowych jest to, że optymalny czas ich trwania wynosi około dwóch semestrów, co może się wydłużyć przy bardziej skomplikowanych kierunkach. Studentom zależy na jak najbardziej skondensowanej wiedzy, osiągniętej w krótkim czasie. W przeciwieństwie do studiów stacjonarnych jednolitych, nie musimy poświęcać aż pięciu lat, by podnieść swoje kwalifikacje. Jest to bardzo duży plus tego systemu oraz atrakcyjna alternatywa dla studiów magisterskich. O popularności tego typy kształcenia może świadczyć fakt, że same Katowice oferują ponad sto kierunków w trybie podyplomowym.

Jeżeli chodzi o minusy studiów podyplomowych – po ich ukończeniu nie otrzymamy dyplomu tylko świadectwo. Dla osób nastawionych na zdobycie wiedzy i umiejętności nie powinno to stanowić problemu, ponieważ zastosowanie przez nich zdobytej praktyki ma dużo większe znaczenie na rynku pracy niż „papier”. Drugim minusem są ceny czesnego. Nie oszukujmy się – są wysokie, a wraz z prestiżem i zaawansowaniem kierunku rosną. Być może jest to jeden z powodów, dla których studia podyplomowe wciąż cieszą się mniejszym zainteresowaniem wśród wszystkich trybów nauki.

Niemniej jednak studia podyplomowe są świetnym pomysłem dla osób zdecydowanych, zdeterminowanych by osiągnąć konkretny cel. W ofercie szkół można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty takie jak muzykoterapia. Mnogość praktycznych umiejętności zdobytych w czasie kursu oraz fakt, że inwestujemy niewielką ilość czasu przemawia na jego korzyść oraz znajduje potwierdzenie w rosnącej popularności.