Psychologia – czyli dlaczego pewne zawody są zawsze atrakcyjne?

magnifying-glass-1607208_960_720
  • Posted by:
  • 2016-09-15

Psychologia – czyli dlaczego pewne zawody są zawsze atrakcyjne?

Psychologia już od wielu lat jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów. Do tego stopnia, że coraz więcej uczelni, nawet stricte ukierunkowanych na inżynierię, decyduje się na wprowadzenie go do swojej oferty. Sama popularność tego kierunku sprawia, że psychologia staje się obecna i doceniana w coraz większym kręgu zawodów.

Należy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie czy na pewno jest to zawód dla nas. Mimo tego, że jest bardzo popularny i wydaje się być ciekawym wyborem na swoją karierę zawodową, wymaga pewnych cech, bez których nie mamy szans na powodzenie w tym zawodzie. Między innymi będą to: empatia, umiejętność słuchania, wyciągania wniosków, wrodzona dociekliwość, zaangażowanie oraz przede wszystkim chęć pomocy i pracy z drugim człowiekiem. Jest to absolutna podstawa jeżeli chodzi o psychologię. Brak tych cech sprawi, że nawet jeżeli uzyskamy tytuł magistra psychologii, to nie będziemy dobrymi psychologami. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru tej ścieżki zawodowej.

Wiele osób ma tez fałszywe wyobrażenia i oczekiwania wobec psychologii. Wydaje im się, że po zaledwie paru miesiącach będą potrafili bezproblemowo czytać ludzi, samymi będąc całkowicie wyleczonymi ze wszystkich swoich problemów i niedoskonałości. W odniesieniu do poprzedniego akapitu, jest to niezwykle rozczarowująca postawa, gdyż tak nie będzie. Postawa manipulatora również odpada, gdyż psychologowie w życiu prywatnym popełniają tyle samo błędów co inni. Po prostu szybciej i łatwiej potrafią je zrozumieć.

Psychologia jest dziedziną, która wymaga zaangażowania. Jej głównym założeniem jest pomoc drugiemu człowiekowi, więc bez nastawienia na nią, nie osiągniemy pożądanych efektów. Niemniej jednak potrafi dawać ogromne pokłady satysfakcji z wykonywanego zawodu, a także często spotykać się z wdzięcznością osób, z którymi się pracuje. A kto nie chciałby być doceniony za to co robi?

Śląsk oferuje wiele możliwości wykształcenia się w tym kierunku. Począwszy od Uniwersytetu Śląskiego, oferującego jednolite studia psychologiczne, poprzez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, również w tym trybie, aż po praktycznie każdą szkołę prywatną na Śląsku, które oferują studia pierwszego i drugiego stopnia zarówno w trybie dziennym jak i zaocznym. Jeżeli jesteście pewni, że chcecie zajmować się tego typu pomocą innym w przyszłości, naprawdę macie szerokie możliwości wyboru, więc wybierajcie mądrze. Zapraszamy także do zapoznania się z naszym tekstem o studiach podyplomowych w Katowicach.