Opiekun osoby starszej – wymysł czy realna potrzeba.

wheelchair-952183_960_720
  • Posted by:
  • 2016-09-16

Opiekun osoby starszej – wymysł czy realna potrzeba.

Osobami starszymi najczęściej zajmują się kobiety i ciężko się temu dziwić. Empatia jest cechą, którą prędzej przypiszemy kobiecie niż mężczyźnie i tak było od wieków. Czasami jednak okazuje się, że opiekun osoby starszej jest mężczyzną. Powodów takiej sytuacji jest wiele, poniżej parę tych najważniejszych.

Jeżeli w ogłoszeniu znajdziemy sformułowanie opiekun, może to nie być po prostu bezosobowy zwrot odnoszący się do zawodu. Coraz częściej oznacza to, że funkcję opiekuna osoby starszej docelowo będzie wykonywał mężczyzna. Przeważnie jest to spowodowane specyficznymi warunkami, takimi jak brak windy w miejscu zamieszkania w połączeniu z nie najlepszą kondycją podopiecznego, czy konieczność jego absolutnego transferu.

Innym powodem dla którego mężczyźni zajmują się opieką nad osobą starszą jest, fakt, że niektóre przypadłości seniorów, takie jak demencja, wymagają restrykcyjnej kontroli oraz stanowczości, ponieważ senior cierpiący na demencję, często dokonuje wyborów mogących stanowić zagrożenie dla niego i jego otoczenia. W momencie gdy podopieczny upiera się, że piecyk gazowy ma działać o takiej sile a nie innej (która może doprowadzić do wybuchu), mężczyzna szybciej poradzi sobie z problemem niż kobieta, która raczej będzie grać na zwłokę i próbowała pokojowo rozwiązać sytuację. Nie jest to reguła, jednak tak wynika z obserwacji.

Czasami jest to jedynie kwestia preferencji osoby starszej. Załóżmy, że oddany nam pod opiekę senior jest zagorzałym miłośnikiem motoryzacji i lubi dzielić się swoją pasja z innymi. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie towarzystwo drugiego mężczyzny, który będzie potrafił aktywnie uczestniczyć w rozmowie i wymianie doświadczeń. Stwarza to zdrową atmosferę, w takiej znacznie lepiej pracuje się opiekunowi, a i senior ma z tego korzyści w postaci zaangażowania opiekuna.

Dla przykładu, jeżeli chodzi o Katowice, seniorzy przeważnie mieszkają w wysokich blokach. Znacznie utrudnia im to poruszanie się na trasie dom- apteka/sklep, a i z windami w budynkach nie jest najlepiej. Silne ramię na pewno byłoby sporą pomocą w takiej sytuacji. Jednak tak jak już było wspomniane – wybór w głównej mierze zależy od występujących warunków, kondycji podopiecznego oraz specjalnych wytycznych i w zależności od tych czynników wybierany jest predysponowany opiekun/opiekunka. Zobacz także wpis o liceum dla dorosłych dostępny pod adresem: staszicliceum.pl/liceum-dla-doroslych-w-katowicach-co-warto-wiedziec/.