Mieszkańcy Katowic posłali dzieci do szkół i przedszkoli

katowice przedszkola
  • Posted by:
  • 2016-09-08

Mieszkańcy Katowic posłali dzieci do szkół i przedszkoli

W tym roku szkolnym w katowickich przedszkolach zgłoszonych zostało 7396 przedszkolaków. Na terenie miasta Katowice czynnych jest 80 przedszkoli, co ważne – w aż siedmiu z nich przewidziano oddziały integracyjne, które pozwolą dzieciom niepełnosprawnym na stymulację oraz prawidłowy rozwój. Dodatkowo jedno z przedszkoli prowadzić będzie zajęcia dla dzieci niesłyszących oraz słabo słyszących.

Z informacji zebranych przez Komisję Edukacji Rady Miasta Katowice wynika, ze oddziały integracyjne w przyjmują w tym roku prawie 7400 dzieci, z czego prawie aż 1400 z nich to trzylatkowie. Dużo będzie także 4-, 5- i 6-latków. Każda z tych grupa będzie liczyła około 2000 osób. Co ciekawe, aż do końca sierpnia pozostawały wolne miejsca. Wynika to faktu, że część 6-latków wysyłana jest przez rodziców do pierwszych klas szkół podstawowych.

Na co mieszkańcy Katowic zwracają uwagę przy wyborze przedszkola?

Oczywiście wśród najważniejszych czynników decydujących o wyborze przedszkola wymienić należy względy takie jak odległość placówki od domu czy dostępność poszczególnych zajęć dodatkowych. Mieszkańcy Katowic, wybierając przedszkola, zwracali uwagę także na mniej oczywiste aspekty. Dla wielu rodziców bardzo ważne jest, aby ich pociecha czuła się komfortowo już od pierwszego dnia zajęć. Niektóre z przedszkoli organizują specjalne spotkania, dzięki którym dzieci mogą oswoić się z nowym miejscem jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Do kluczowych spraw, które decydują o wyborze przedszkola, spora ilość rodziców wlicza kwestię higieny oraz korzystania z toalety. Niektóre dzieci mogą czuć się speszone oraz zestresowane podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych „na komendę”. Ta z pozoru błaha sprawa może mieć spory wpływ na sferę emocjonalną dziecka. Dla rodziców istotna jest też oczywiście jakość i ilość podawanego w przedszkolu jedzenia oraz sposób karmienia. Umieszczenie dziecka w placówce, w której jedzenie podaje się na siłę lub za pomocą manipulacji może nie być najlepszym pomysłem.

Dla rodziców z Katowic ważną kwestią jest też to jak przedszkole podchodzi do odpoczynku dziecka, czyli tak zwanego leżakowania. Jeśli nasza pociecha nie wykazuje potrzeby długiego snu po posiłku, należy rozważyć umiejscowienie go w przedszkolu, w którym do spraw tego typu podchodzi się bardziej elastycznie, umożliwiając wybranym dzieciom inne formy spędzania czasu podczas tego, gdy reszta przedszkolaków leżakuje.

Rodzice zgodnie wskazują, że ciężko wybrać najlepsze przedszkole. Jednakże warto dokładnie zapoznać się z ofertą przedszkola, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój – nawet jeśli ma to się odbyć kosztem czasu rodzica, który będzie musiał zawozić dziecko w inną część Katowic. Zapraszamy także o naszego tekstu na temat katowickich żłobków.