Czym kierować się przy wyborze żłobka w Katowicach?

żłobek katowice
  • Posted by:
  • 2016-09-10

Czym kierować się przy wyborze żłobka w Katowicach?

W Katowicach istnieje okołu 20 żłobków.

Są to zarówno publiczne jak i niepubliczne ośrodki. Ilość miejsc jest w nich zazwyczaj dość ograniczona, ale jeśli decydujemy się na oddanie dziecka do żłobka, musimy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych aspektów.

1. Odległość od domu/pracy.
To bardzo ważne aby nie tracić kilkudziesięciu minut rano i tyle samo po południu by dowieść dziecko z jednego końca miasta na drugie, a potem samemu jechać do pracy w jeszcze inne miejsce. Najlepiej aby żłobek był po drodze do pracy. Tutaj pojawia się z kolei inna kwestia, otóż nie wszystkie żłobki oferują 8 godzinną opiekę dziennie, lub sami mamy na tyle nieregularne godziny pracy, że nie pokrywają się one z pracą żłobków. Są tutaj więc dwa wyjścia. Żłobek blisko domu daje możliwość by ktoś bliski odebrał dziecko i zaopiekował się nim do czasu naszego powrotu, natomiast żłobek blisko pracy pozwala na chwilę „wyskoczyć” by to dziecko zawieść do domu, gdzie już czekać będzie na niego ktoś bliski lub opiekunka.

2. Prywatne czy publiczne.
Oczywiście wszystko jest kwestią pieniędzy, publiczne żłobki są darmowe, natomiast te prywatne są, oczywiście płatne, często bardzo trudno się do nich dostać i bywają naprawdę drogie. Jeżeli chodzi o jakość takich żłobków, to są one porównywalne, jeszcze parę lat temu pokutowało przekonanie, że publiczne żłobki nie zaoferują dziecku tego, co oferują te płatne. Dziś nie ma praktycznie żadnej rozbieżności. W Katowicach jest zaledwie kilka tych niepublicznych żłobków, więc wybór jest dość ograniczony.

3. Duży czy domowy.
Od jakiegoś czasu dużym powodzeniem i popularnością cieszą się domowe żłobki i przedszkola. Dużym plusem takich miejsc jest mała liczba podopiecznych, więc dzieci mają zapewnioną idealną opiekę i warunki do rozwoju.