Czym jest muzykoterapia?

muzykoterapia studia dzienne
  • Posted by:
  • 2016-09-12

Czym jest muzykoterapia?

Szkoły wyższe co jakiś czas wprowadzają nowe kierunki kształcenia, które jeszcze do niedawna zupełnie nie należały do dyskursu akademickiego a dziś zyskują na popularności. Jest to wynikiem zapotrzebowania na specjalistów z rzadkich dziedzin oraz odpowiedzią na tworzenie się unikalnych dziedzin nauki. Jednym z takich kierunków jest muzykoterapia, którą już dziś można studiować dziennie na wielu uczelniach wyższych.

Najprościej wytłumaczyć czym jest muzykoterapia to stwierdzić, że jest to leczenie za pomocą muzyki.

Nie jest to tłumaczenie błędne acz powierzchowne. Zdrowotne właściwości muzyki znali już nasi plemienni przodkowie, szaman podczas rytuałów leczniczych tańczył, wygrywał dźwięki na instrumentach oraz śpiewał.

Muzykoterapia korzysta z wielu dyscyplin naukowych takich jak medycyna, psychologia, pedagogika, psychoterapia. Jest więc nauką zbiorczą, pozwalającą skupić się na wielu aspektach i sposobach leczenia.

Nie bez przyczyny mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje i wpływa pozytywnie na ludzi. W tym przypadku bazuje się na wpływie muzyki i dźwięku na psychikę i ogólnie organizm człowieka. Naukowo udowodniono pozytywne działanie dźwięków na układ wegetatywny człowieka, układ oddechowy i krążenia.

Dzięki leczeniu muzykoterapią zwalczyć można bezsenność, poprawić samoocenę a także zmniejszyć depresję, najcięższą chorobę cywilizacyjną XXI wieku.
Obecnie wyróżnia się kilka metod tej terapii m.in. komunikatywna ucząca kontaktów z ludźmi, kreatywna skierowana na improwizację uruchamiająca inwencję twórczą, czy relaksacyjna ucząca opanowywać lęk i strach.

Sama muzyk może pełnić różne role w muzykoterapii: centralne i peryferyjne, to znaczy, że jest muzyka w terapii i terapia muzyką. W obu wymienionych przypadkach wykorzystywana jest jako narzędzie bowiem samodzielnie nie jest w stanie spowodować porównywalnych efektów, do tych, które przynosi wraz z dopracowanym procesem muzykoterapii.

Studia dzienne zgłębiające muzykoterapię są obecnie kierunkiem na większości wyższych szkół w Polsce, takich jak GWSP – www.gwsp.edu.pl/kursy-i-warsztaty/arteterapeutyczne/muzykoterapia-metoda-batii-strauss.